30 Jan 2024

Adaptīvajos pensiju plānos novirzīti jau 10 miljoni eiro

Pēdējo trīs mēnešu laikā, kopš Latvijas iedzīvotājiem ir iespēja savu pensijas 2. līmeņa uzkrājumu ieguldīt kādā no VAIRO adaptīvajiem plāniem, jaunajam pensiju pārvaldniekam uzticēto aktīvu skaits pārsniedzis 10 miljonus eiro. Pensiju pārvaldnieka novērojumi liecina, ka vairāk nekā 50% jauno klientu iepriekš pensiju krājuši vecumam nepiemērotā plānā, tādejādi faktiski zaudējot līdz pat 5% gadā no uzkrājuma vērtības.

Interese ir par visiem VAIRO plāniem

Kopš pērnā gada oktobra – uzņēmuma darbības sākuma, liela interese bijusi par visiem VAIRO pensiju 2. līmeņa plāniem. Pašlaik vislielākie līdzekļi ir uzticēti adaptīvajam ieguldījumu plānam VAIRO “1980 – 1989”, kamēr klientu skaita ziņā līderis plāns VAIRO “1990+”, kas paredzēts cilvēkiem, kas dzimuši pēc 1990. gada. 

 

“Nozīmīga Latvijas sabiedrības daļa beidzot ir sadzirdējusi trauksmes zvanus, ka viņu uzkrājums līdz šim ir pieaudzis krietni lēnāk par inflāciju un tādēļ pakāpeniski zaudējis savu pirktspēju. Tomēr reālā situācija ir vēl dramatiskāka nekā sākotnējie VAIRO komandas pieņēmumi, veidojot adaptīvo plānu piedāvājumu Latvijas tirgum. Apmierinoša izpratne par savu pensiju uzkrājumu ir mazāk nekā 10% Latvijas iedzīvotāju. Vissatraucošākais, ka lielākā daļa Latvijas iedzīvotāju ne tikai nezina, kur nonāk 6% no viņu algas, bet pat neuzskata to par savu naudu,” norāda VAIRO IPAS valdes priekšsēdētājs Iļja Arefjevs. 

 

Saskaņā ar VAIRO aplēsēm, Latvijas iedzīvotāji ik gadu zaudē vismaz simts miljonus eiro, jo aptuveni pusei iedzīvotāju pensijas 2. līmeņa uzkrājums tiek pārvaldīts neatbilstoši vecumam un līdz ar to nepieaug pietiekami strauji, salīdzinot ar inflāciju. Pārvaldītāja ieviestie adaptīvie pensiju plāni ir attīstītajās valstīs pārbaudīts un efektīvs veids, kā risināt šo problēmu – pensijas uzkrājums tiek novirzīts indeksu fondos, kas ļauj uzkrājumu audzēt pietiekamā ātrumā. Savukārt pēdējos gados pirms pensijas vecuma sasniegšanas uzkrājums tiek pakāpeniski pārvirzīts uz mazāk pelnošiem, taču drošākiem ieguldījumiem, proti, lielo valstu un uzņēmumu obligācijām. 

 

“Izvēloties adaptīvo pensiju plānu, klienti visvairāk novērtē iespēju noķert uzreiz divus zaķus – pirmkārt, pensijas uzkrājums aug iespējami strauji jau šodien; otrkārt – tas nebūs jāmaina uz konservatīvāku vecumdienās, jo plāns automātiski tāds kļūst. Daļai klientu, īpaši vecumā līdz 30 gadiem, būtisks ir arī fakts, ka VAIRO plāni iegulda tikai un vienīgi planētai draudzīgu uzņēmumu akcijās, proti, pensijas uzkrājums jau šodien savā ziņā palīdz cīnīties ar klimata pārmaiņām,” uzsver Iļja Arefjevs. 

 

Kā lielāko šķērsli vēl straujākai adaptīvo pensiju plānu izplatībai Latvijā VAIRO uzskata vēsturiski nepietiekamu skaidrojošo darbu, lai iedzīvotāji pensiju 2. līmeni uzskatītu par savu uzkrājumu. Arī pārvaldnieka nomaiņas process valsts portālā Latvija.lv, kaut ir uzlabojies pēdējo gadu laikā, tomēr joprojām ir smagnējs un var nebūt pa spēkam daļai sabiedrības.  

Uzzini vairāk

Vēlies saņemt konsultāciju vai aktuālo informāciju no VAIRO?
Atstāj savu e-pasta adresi un mēs ar Tevi sazināsiemies!

Paldies!
Tavs pieteikums ir saņemts! Tuvākajā laikā ar Tevi sazināsies kāds no mūsu kolēģiem.