19 Apr 2024

Līdz 70% VAIRO klientu iepriekš bijuši vecumam nepiemērotā pensiju plānā

VAIRO pirmā darbības pusgada statistika liecina, ka sistēmiskā problēma ar Latvijas iedzīvotāju pensiju uzkrājumiem ir ievērojami sliktāka nekā ekspertu lēstais līdz šim. Septiņi no desmit jauno klientu, kuri izvēlējušies kādu no mūsu adaptīvajiem pensiju plāniem, iepriekš savu uzkrājumu uzticējuši nepiemērotam plānam, tādejādi vidēji gadā zaudējot ienākumus pat līdz 5% no saviem uzkrājumiem.

Pozitīvas tendences iepriecina

Lai arī apmēram pusmiljonam cilvēku Latvijā arvien ir izvēlēti nepamatoti konservatīvi pensiju plāni, pēdējos mēnešos sabiedrībā vērojama pozitīva tendence – cilvēki arvien vairāk aizdomājas par savu pensiju otrā līmeņa uzkrājumu un apdomīgāk izvēlas tā pārvaldītāju. Tāpat arī turpina pieaugt izpratne par vecumam atbilstoša plāna pielāgošanu. Sešu darbības mēnešu laikā VAIRO uzticēti vairāk nekā 20 miljonu eiro Latvijas iedzīvotāju uzkrājumu, padarot to par vienu no populārākajām izvēlēm starp cilvēkiem, kuri izlemj mainīt pensiju pārvaldnieku.

Pensiju 2. līmeņa uzkrājumā automātiski ik mēnesi tiek novirzīti 6% no bruto darba algas. Un šāds uzkrājums ir gandrīz ikvienam ekonomiski aktīvajam Latvijas iedzīvotājam. Lielai daļai sabiedrības tas ir lielākais vai pat vienīgais uzkrājums – nauda, kas var tikt efektīvi ieguldīta finanšu tirgos un pelnīt atbilstošu ienesīgumu.

“Tā kā vidējais pensiju 2. līmeņa dalībnieka vecums ir 43 gadi, un līdz 65 gadiem vēl ir 22 gadi, piemērotākā izvēle visbiežāk būtu plāns ar ieguldījumiem akcijās līdz 100%. Tie ir tādi plāni, kuru ilgtermiņa peļņas potenciāls var pārsniegt vidēji 10% gadā, kamēr konservatīvāko plānu sniegums šajā periodā ir prognozējams apmēram inflācijas līmenī (3 – 5% gadā). Atsevišķos periodos finanšu tirgos var būt ļoti labvēlīga situācija un arī relatīvi konservatīvu plānu dalībnieki var tikt pie 5 – 9% ienesīguma, kā tas bija pēdējos sešos mēnešos. Taču šī ir anomālija un ilgtermiņā šādi rezultāti nav prognozējami. Tādēļ vienīgā pārbaudītā ilgtermiņa labklājības recepte ir ieguldījumi akcijās 100% apmērā,” skaidro IPAS “Vairo valdes priekšsēdētājs Iļja Arefjevs.

Katra Latvijas iedzīvotāja personīgā atbildība ir pārraudzīt savu 2. pensiju līmeņa uzkrājuma situāciju un mainīt plānu atbilstoši savam vecumam. Lai par atbilstību nebūtu jāsatraucas, vērts apsvērt adaptīvos pensiju plānus, kas ļauj uzkrājumu audzēt pietiekamā ātrumā salīdzinājumā ar inflāciju, novirzot to akciju indeksu fondos, savukārt pēdējos gados pirms pensijas vecuma sasniegšanas uzkrājums tiek pakāpeniski pārvirzīts uz mazāk pelnošiem, taču drošākiem ieguldījumiem, proti, lielo valstu un uzņēmumu obligācijām.

Uzzini vairāk

Vēlies saņemt konsultāciju vai aktuālo informāciju no VAIRO?
Atstāj savu e-pasta adresi un mēs ar Tevi sazināsiemies!

Paldies!
Tavs pieteikums ir saņemts! Tuvākajā laikā ar Tevi sazināsies kāds no mūsu kolēģiem.